Seminář FISFO : Standa Gazdík

Dne 27.5.2007 se v prostorách Dopravní školy v Ostravě uskutečnil seminář sebeobrany y Francouzského systému FISFO (mezinárodní systém pro zásahové jednotky). Vyučujícím byl Stanislav Gazdík který 15 let působil v cizinecké legii jako voják a instruktor FISFO a ASP.


Na programu byly postoje, techniky, taktika a vysvětlení principů fungování systému FISFO.
V odpolední části pak probíhal nácvik technik proti soupeři a použití teleskopického obušku v sebeobraně. (viz fotogalerie)

Rozhovor

Po skončení semináře jsme položili Stanislavu Gazdíkovi několik otázek:

Můžeš nám říci v kolika letech a co tě vedlo ke vstupu do cizinecké legie?

Takže do legie jsem vstoupil ve 21 letech a vedlo mě to, že jsem chtěl něco dokázat.

K čemu slouží a jaký je život C.L ?

Náročná otázka, protože každý kdo odchází do této jednotky má jiné cíle. Život v CL je velice pestrý ale jinak je to profesionální armáda. Člověk je cvičen aby vydržel v extrémních podmínkách. V současné době se tyto jednotky posílají do míst, o kterých velitelství ví, že normální vojenské útvary zde dlouho nevydrží. Jde o vojenské mise, které jsou nejnáročnější po všech stránkách. Jak fyzicky, psychicky, tak i časově. Náš tvrdý trénink dovoluje v těchto podmínkách vydržet.

Můžeš přiblížit místa a akce kde jsi byl nasazen?

Takže jsem byl v Africe a to na Džibuti, v Čadu několikrát, Centrální Afrika, Gabon, Kongo, Kamerun, a mise v Jugoslávii Sarajevo, Mostar, Makedonie, Kosovo. Každé místo se lišilo jak nasazením tak klimatem.

Jaké hodnosti a ve kterých jednotkách jsi působil?

Takže dosáhl jsem hodnosti sergenta šéfa měl jsem jít víš, ale kvůli mému odchodu do civilu se mi kariéra zastavila dva roky před odchodem. Od samého začátku jsem působil u výsadkové jednotky 2 Regiment parachutiste v městečku Calvi na Korsice a to po dobu 13 let. Z toho jsem byl 3 a půl roku na rotě sniperů a potom jsem přešel do speciálního výsadkového komanda GCP Group commandos parachutistes, kde jsem se dostal vůbec jako první člověk z východní Evropy a ukončil na nejvyšším postu a to zástupce velitele čety.

Doporučil bys tuto zkušenost mladým lidem a šel by jsi do toho znovu?

Doporučil to asi né, já jsme zastáncem toho že každý by měl vědět co chce od života a bez toho nejsou ani žádné výsledky v životě. Nejdůležitější je se rozhodnout. Já osobně bych do toho šel znovu.

V kolika letech a čeho jsi dosáhl v bojových sportech?

Začal jsem asi jako každý kluk u nás a to v letech 87 karatem, u armády jsem začal dělat kick boxing a v legii paragánů jsem se zdokonalil. Jezdil jsem po závodech obdržel několik černých pásků, boxoval s mistry světa jako třeba Ciryl Abidi. Od roku 99 jsem přešel na profesionální sebeobranu FISFO (Federál International Systéme Force d‘Ordre) mezinárodní systém pro zásahové jednotky.

Zřejmě jsi studoval různá bojová umění, co tě zaujalo na systému FISFO a z čeho vychází?

Ano prošel jsem několika bojovými sporty box, kick boxing, self defence, judo… FISFO mě zaujalo svojí jednoduchostí a učinosti při jednom semináři policejních a vojenských jednotek na Korsice, od té doby jsem ho neopustil. Tento profesionální styl byl založen mistrem Charlem Joussot 5. dan Penchak Silat. FISFO cvičí asistenty, instruktory, profesory v sebeobraně pro rizikovou práci, ale také specialisty pro práci bodyguardů a ochranu osob obecně. Je také určen pro osobní ochranu. Metoda je určená pro ulici a všude, kde je zapotřebí ochrana.

Může tento systém studovat každý bez ohledu na věk a pohlaví nebo je to nějak ohraničeno?

Ano tento styl je určen každému, věkově od 18 let (nechceme příliš brzy ukazovat agresivní účinky mladým lidem) a horní hranice není určena, vše záleží na osobním přístupu a životní motivace.

Zahrnuje FISFO systém nácvik se zbraněmi pokud ano jakými?

Ano zbraně se používají, ale vše je rozděleno do kategorií. Každá kategorie má svůj výcvik. Pracujeme se vším co se na ulici najde.

Plánuješ založit školu nebo pravidelné stáže zde v Čechách?

V Čechách už mám za sebou několik seminářů a z reakcí účastníků vychází, že FISFO se moc libí jeho jednoduchostí a účinností.

Po odchodu z C.L. jsi založil agenturu O.D.G (operational defence group) co je jejím cílem?

Jejím úkolem je seznámit profesionální složky jako armády, policie, bezpečnostních organizací ale i zdravotnického sektoru a všech ostatních s moderními metodami boje, odpovědět na různé typy agresivity logickou taktikou a zvýšit naši sebekontrolu, kontrolu protivníka i situace obecně. Důležité je překvapit protivníka rychlostí, účelností a zabránit mu v jeho další agresivitě. O.D.G zpracuje všechny vaše požadavky a podle vašich nároků připraví Váš tréninkový plán. You went- We supply.

Zaměřujete se na výcvik různých složek policii, vojsko, bezp.agentury civilisti, je výcvik nějak rozdělen?

O.D.G je profesionální organizace a tím pádem předáváme výcvik v profesionálním provedení. Vše je rozděleno do kategorií výcviku a každá skupina obsahuje určený výcvik pro určenou složku.

Na Vašich stránkách jsem si všiml, že chystáš vydat knihu můžeš nám přiblížit o čem bude?

Kniha by měla vyjít koncem letošního roku. Chci touto knihou uvést některé mýty tohoto prostředí, ve kterém jsem prožil 15 let. Čtenář tam najde kousek historie a kus současnosti v době mého působení s bohatou sbírkou fotografií.

Co by jsi vzkázal a doporučil čtenářům pokud se ocitnou v nebezpečné situaci?

Ať nečekají než tato situace přijde, ale radši at´ se zúčastní seminářů ODG, které je na tyto situace připraví.

Další informace o Stanislavu Gazdíkovi a firmě ODG naleznete na www.o-d-g.eu

Zpracoval V. Vašek