Oddíl TaeKwonDo hostil ve FM reprezentanty Chanbary

Ve středu 23. 11. 2016 se náš oddíl zůčastnil tréninku bojového umění Chanbara. Chanbara je bojové umění, ve kterém se bojuje se zbraní. Bojuje se například s krátkým a dlouhým mečem, nožem a štítem. Na závodech se bojuje na 1 bod a platí to na každou část  těla.

Na tréninku byla ze začátku rozehřívačka klasická pro chanbaru. Dále jsme zkoušeli různé techniky a kombinace s mečem. Potom jsme si vyzkoušeli boj s krátkým mečem v levé, pravé ruce a pak dokonce i v obou najednou. Nakonec byl souboj podle pravidel chanbary s helmami i rozhodčíma na 1 bod. Dozvěděli jsme se také jak chanbara vznikla, odkud pochází a proč je dobrá například pro taekwondo.

Tisková zpráva

Oddíl TaeKwonDo hostil ve FM  reprezentanty Chanbary

Maroš Novák a Pavel Pospíšek (oba 2. dan v TaeKwonDo) představili Frýdecko-místeckému oddílu TaeKwonDa japonské bojové umění CHANBARA.

Jádrem tohoto umění je boj s krátkým či dlouhým mečem nebo jejich vzájemnou kombinací, případně i použití štítu. Soutěží se s „nafukovacími“ meči, které jsou paradoxně dostatečně tuhé pro simulaci opravdového meče, ale na druhé straně jejich úder nezpůsobí žádné zranění, takže bojovníkům stačí v zápasu pouze helma, která chrání především oči a uši. Podobně jako při reálném souboji, v chambaře stačí k výhře jediný bod – tedy zásah do jakékoli části těla a to včetně nohou i rukou držících meč. Zápas není časově omezen a končí právě ve chvíli, kdy je jeden ze soupeřů zasažen. Zápas sledují tři rozhodčí.

Při použití krátkého meče jsou souboje výbušné, rychlé, plné hecování. Při použití dlouhého meče obouruč je souboj méně dynamický, zato závodníci jsou maximálně koncentrováni na jediný správný úder.

Místní oddíl si vyzkoušel různé chanbara techniky a následně i provizorní turnaj, kde poměřili síly všichni účastníci.

Samotní prezentátoři jsou aktivními reprezentanty chanbary a zúčastnili se mistrovství Evropy (Paříž) i světa (Tokio).

Chanbaru může praktikovat kdokoli, bez omezení věku nebo tělesných proporcí. Vzhledem k její dynamičnosti je vhodným a zábavným doplňkem pro ostatní bojová umění.

Zároveň ji mnoho sportovců cvičí jen jako samostatnou disciplínu.